„Rok dla Niepodległej”

    „Rok dla Niepodległej” – działania edukacyjne Zespołu szkoły Podstawowej           

w dziebałtowie związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 2018 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole realizujemy cykl poniedziałkowych apeli patriotycznych.

Apel przygotowany przez uczniów kl.VIII – Rozbiory Polski / 1772, 1793, 1795/

Te trzy daty rozpoczęły tragedię naszego narodu- trzy rozbiory dokonane przez Rosję, Prusy i Austrię.Mimo, że Polska była w niewoli wielu Polaków dobrze  wykonywało swoją pracę, dużo od siebie wymagali i byli uczciwi.

To rodzic, który był przykładem dla swoich dzieci.To nauczyciel, który uczył polskiego, mimo zakazu zaborców.To ksiądz, który dbał o wiarę chrześcijańską.To żołnierz, który musiał służyć w armii carskiej, ale pamiętał, że jest Polakiem.

Apel przygotowany przez uczniów kl.VIIb – Powstanie Kościuszkowskie

Jakiż płomień bohaterstwa rozgorzał w sercach chłopów, którzy ze swym Naczelnikiem  w sukmanie stanęli do obrony wolności Ojczyzny, jakie dowody poświęcenia i ofiarności dawali ci prości ludzie (…), dla których dotąd Ojczyzna macochą była…(…).I choć wymarzonych celów nie osiągnięto, a kraj w niewolę popadł, niemniej świat cały był świadkiem jak chłop polski, rzemieślnik, mieszczanin kocha wolność i jak się o nią bić potrafi.

    Tadeusz Kościuszko w poezji i w pieśni (wstęp)

Apel przygotowany przez uczniów kl.VIIa – Powstanie Listopadowe

“Wylewa się spod skrzydła ściśniona piechota
Długą czarną kolumną, jako lawa błota,
Nasypana iskrami bagnetów. Jak sępy
Czarne chorągwie, na śmierć prowadzą zastępy.”

 

Apel przygotowany przez uczniów kl.VI – Powstanie Styczniowe

Kolejny poniedziałkowy apel przypomniał uczniom czasy powstania styczniowego, które miało dać   Polsce szansę odzyskania niepodległości. Klasa VI rozpoczęła występ piosenką „ Jeszcze jeden mazur”, a następnie wierszem przypomniała sytuację Polaków wstępujących do oddziałów partyzanckich w mroźną, zimową noc 1863 roku.

„Polak nie sługa, nie zna co to pany,

Nie da się okuć przemocą w kajdany

Wolnością żyje , do wolności wzdycha

 Bez niej jak kwiatek bez wody usycha”

Ten wpis został opublikowany w kategorii 100- lecie Polskiej Niepodległości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.