Laboratoria przyszłości

W maju w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, uczniowie klasy IIIA utrwalali wiedzę związaną z kalendarzem. Z wykorzystaniem robota Photon dzieci rozwiązywały zagadki i zadania o miesiącach, dniach tygodnia i znakach rzymskich. Uczniowie chętnie włączali się do aktywnego działania z robotem.


Członkowie Samorządu Uczniowskiego w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, wykorzystali sprzęt fotograficzny podczas zabawy karnawałowej. Każdy uczeń naszej szkoły mógł skorzystać z przygotowanej przez Samorząd fotobudki i zapozować do zdjęcia. Fotorelacja z tego wydarzenia została umieszczona na stronie internetowej szkoły. Przed wydarzeniem wszyscy członkowie Samorządu Uczniowskiego zostali zapoznani z wszystkimi funkcjami aparatu, omówiona została instrukcja obsługi oraz montażu zestawu oświetleniowego.


W styczniu na lekcji techniki w kl. V odbyły się zajęcia z podstaw lutowania. Uczniowie korzystali ze stacji lutowniczej w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć zapoznali się z instrukcją obsługi stacji lutowniczej, zasadami bezpieczeństwa oraz procesem łączenia elementów metalowych. Materiałem do ćwiczeń były stare urządzenia elektroniczne przeznaczone do utylizacji.


W październiku, w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, klasa 2 i 3 b przystąpiła do pieczenia ciasta z jabłkami. Udało się znakomicie, a uczniowie czerpali wielką przyjemność z samodzielnego przygotowania szarlotki.


W czerwcu, w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, uczniowie klasy II a po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach kulinarnych. Tym razem dzieci przygotowały pyszne i zdrowe zapiekanki na wspólne śniadanie.


W maju, w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, na zajęciach matematyki klasa 5 miała okazje poznać świat figur przestrzennych za pomocą wirtualnej rzeczywistości, wykorzystując okulary VR.  Uczniowie mogli zobaczyć bryły, wizualizacje w trybie 360 stopni, trójwymiarowe obiekty. Wszystkie  treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował pełną kontrolę nad realizowanym zadaniem, a wychowankowie z pełnym zaangażowaniem skoncentrowani byli na określonym zagadnieniu. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają już na kolejne.


W kwietniu, w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, klasa II a utrwalała tabliczkę mnożenia z robotem Photon. Uczniowie rysowali matematyczny szlak, którym robot docierał do właściwego wyniku na macie.


W ramach lekcji o Paryżu i Londynie uczniowie klasy 6 dzięki projektowi #Laboratoria Przyszłości mieli możliwość podziwiać zabytki tych miast jak na przykład Katedra Notre Dame czy Big Ben. Wirtualny spacer po atrakcjach turystycznych Londynu sprawił wszystkim wiele radości.

Wszystkie  treści wyświetlane w okularach przekazywane były z komputera nauczyciela, dzięki czemu to nauczyciel sprawował pełną kontrolę nad realizowanym zadaniem. Zajęcia zachwyciły uczniów i z niecierpliwością czekają już na kolejne.


W lutym na lekcji techniki w kl. VI odbyły się zajęcia z podstaw lutowania. Uczniowie korzystali ze stacji lutowniczej w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć zapoznali się z instrukcją obsługi stacji lutowniczej, zasadami bezpieczeństwa oraz procesem łączenia elementów metalowych. Materiałem do ćwiczeń były stare urządzenia elektroniczne przeznaczone do utylizacji.


W styczniu, w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, uczniowie klasy IIA przygotowali babeczki jogurtowe. Był to słodki upominek z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci poznały nowy przepis na ciasto, samodzielnie odmierzały i łączyły wszystkie składniki, wyłożyły babeczki do formy i pod nadzorem nauczyciela umieściły w piekarniku. Dziadkowie na pewno docenili pomysł i zaangażowanie wnuków.


W grudniu w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy IV na zajęciach informatyki mieli okazję dowiedzieć się jak działa drukarka 3D od momentu jej włączenia, przez proces załadowania filamentu, kalibracji drukarki aż do otrzymania gotowego wydruku. Dowiedzieli się skąd pobrać gotowe projekty i jak je przenieść do drukarki w celu wydrukowania.


W listopadzie w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, uczniowie klasy 8 podczas lekcji geografii skorzystali z nowoczesnego sprzętu VR.

Dzięki okularom VR dzieci nie tylko widzą wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stają się jego częścią, co sprzyja przeżywaniu i zapamiętywaniu. Zwykła lekcja geografii zamieniła się w fascynującą podróż po świecie, podczas której uczniowie mogli przenieść się do różnych zakątków świata, obejrzeć islandzki gejzer, przejść się po pustyni, sawannie, czy wędrować po najwyższych górach świata – Himalajach.

Nowa technologia pozwala w bardzo ciekawy sposób utrwalić zdobytą już wiedzę.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii uczniowie w bardzo ciekawy sposób utrwalali zdobytą już wiedzę i poszerzali ją o nowe ciekawe informacje. Cieszymy się, że możemy prowadzić zajęcia angażujące wszystkich uczniów oraz pozwalające szybciej i skuteczniej przyswajać wiedzę.


W październiku uczniowie klas młodszych obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości dzieci razem z wychowawcami przygotowały pieczone ziemniaki. Na zakończenie była degustacja. Smakowały rewelacyjnie!


We wrześniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości. Dzieci obchodziły Międzynarodowy Dzień Jabłka. Obchody Dnia Jabłka rozpoczęto od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz walorów zdrowotnych. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku, poznawały różne gatunki tego owocu, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek.

Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był jabłkowy poczęstunek – placki z jabłkami, szarlotka, ciasteczka jabłkowe.

Przygotowane dania były przepyszne i szybko zniknęły ze stołu.

 


 

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laboratoria/